Hasan Kalyoncu Üniversitesi | Fen Bilimleri Enstitüsü Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
Havalimanı Yolu 8.Km Şahinbey / Gaziantep
Tel:90 (342) 211 80 80, Fax:90 (342) 211 80 81, E-mail: info(at)hku.edu.tr 2008 Hasan Kalyoncu
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
Fen BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

Fen BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
Elektronik-Bilgisayar Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans
Elektronik-Bilgisayar Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans

Elektronik-Bilgisayar Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans

Elektronik-Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı

Elektronik-Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı

Programın Amacı

     

   Teknolojinin şu anki ve ileriye dönük gelişiminde Elektrik, Elektronik ve Bilgisayar mühendisliğinin bilimsel çalışmalarının katkısı tartışılamaz bir konumdadır. Bu alanda yapılan çalışmaların sanayiye daha kolay bir şekilde entegre edilebilir olması, yapılan çalışmaların değerini arttırmakta ve üniversite-sanayi işbirliğinde önemli rol oynamaktadır. Teknolojide önde olan dünya ülkelerine bakıldığında başarılarındaki en önemli faktör şüphesiz ki araştırma-geliştirme (Ar-Ge)’ye verdikleri önemdir. Ar-Ge çalışanlarının lisans üstü eğitime sahip olmaları yapılan işin fizibilitesi açısından önem arz etmektedir. Türkiye’nin teknoloji alanında diğer ülkelere nazaran geride kalması, lisans üstü eğitimi veren entstitülerin yaygınlaştırılmasını gerekli kılmaktadır. Kaliteli ve uzman mühendislerin gerçekleştireceği inovasyon değeri taşıyan projelerin ülke ekonomisi açısından faydası inkâr edilemez bir öneme sahiptir.

    Üniversitemizin bulunduğu bölge ve şehir göz önüne alındığında, kentin sanayi alanında ülke ekonomisinde büyük öneme sahiptir. Gelişen Gaziantep sanayisi lisans mezunu mühendislerden ziyade lisans üstü eğitimini tamamlayan alanına daha hakim mühendis açığını doğurmaktadır. Yine bölgenin stratejik konumu göz önüne alındığında, gerek ülke içinden gerek yurtdışından(Suriye'den) aldığı göç, Gaziantep’te eğitim açığını doğurmaktadır. Suriye'deki durumdan ötürü Türkiye’ ye göç eden lisans eğitimini tamamlayıp lisansüstü eğitimlerine devam etmek isteyen kişiler de programın amacı dahilindedir.

Açıklamalar

 

Programa başvuran kişinin yüksek öğretim kurulu’nun kabul ettiği üniversitelerin en az birinden lisans diplomasını almış olması gerekmektedir. Programa başvuracak kişilerin şu belgeleri üniversitemize teslim etmesi gerekmektedir :

 

·         Lisansüstü eğitim sınavı (ALES) sonuç belgesi

·         Lisans diploması

·         Transkript

·         Başvuru formu

·         Özgeçmiş

·         Fotoğraf

·         Başvuru ücreti dekontu

·         Askerlik durum belgesi

·         T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi

Belgelerini eksiksiz olarak zamanında teslim eden başvuru sahipleri, programına başvurduğu bölüm tarafından sözlü mülakata alınır. Mülakat notunun, ALES notunun ve lisans diploması notunun belirli yüzdeleri alınarak mülakata giren kişiler ortaya çıkan not durumlarına göre sıralandırılırlar ve açılan kontenjan sayısına göre kişiler başarı derecelerine göre programa kabul edilirler.

Elektronik Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans programına direkt başlamak için adayın 4 yıllık bir mühendislik programından mezun olması gerekir. Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunları  bilimsel hazırlık şartı olmadan doğrudan programa alınırlar. Enstitü, Bilimsel hazırlık şartı olmadığı halde Ana Bilim Dalı lüzumlu gördüğü takdirde program dışı lisans veya lisansüstü intibak dersleri aldırabilir. Bu dersler gerekli durumlarda diğer üniversitelerden de aldırılabilir. Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümleri haricinde başvuranlar bir yıllık bilimsel hazırlık programına kaydedilir. Farklı bir mühendislik programından gelecek olan öğrenci seçtiği yüksek lisans konusunu içeren lisans derslerini ilgili bölümünden aldıktan ve bilimsel hazırlık dönemini başarı ile tamamladıktan sonra yüksek lisans programına geçecektir. Ayrıca İngilizce bilgisi zayıf olan öğrenciler yüksek lisans programına geçmeden önce 1 yıl hazırlık eğitimi alabileceklerdir.

Derslerin listesini görmek için tıklayınız.

Ders içeriklerini görmek için tıklayınız.

my husband thinks i cheated i want to cheat on my husband my husband cheated on me blog
i cheated on my boyfriend with a girl how to get your boyfriend to cheat on you should i tell my boyfriend i cheated
i cheated on my husband with my ex blog.sitters4charities.org why did i cheat on my husband
DERS PLANI
1.YARIYIL
SıraDers KoduDers AdıStatüKredi
1 ECE504 Veri Madenciliği ve Bilgi Keşfi Seçmeli3
2 ECE532 Evrimsel Hesaplama ve Programlama Seçmeli3
3 ECE505 Örüntü Tanıma Seçmeli3
4 ECE515 İleri Nümerik Analiz Seçmeli3
5 ECE536 Mühendislikte Uygulamalı İstatiksel Yöntemler Seçmeli3
6 ECE509 Paralel Hesaplama ve Mimarisi Seçmeli3
7 ECE530 İleri Web Geliştirme Programlama Seçmeli3
8 ECE548 Mühendislik Araştırma Yöntemleri ve Tez Yazımı Seçmeli3